FAQ

Nejčastější dotazy na studium na střední škole v USA a Kanadě. Pojeď poznávat svět s JustGo.Pojeď studovat na střední školu do zahraničí!

Pro studenty

Na jak dlouho se na pobyt jezdí?

Většina studentů odjíždí na jeden školní rok. V některých zemích se dá pobyt i prodloužit nebo naopak vyjet i jen na trimestr či půl rok nebo jen tak na zkoušku na jeden měsíc. Koukni na krátkodobé jazykové pobyty nebo nás rovnou kontaktuj. Rádi s tebou všechny možnosti prodiskutujeme.

Jakou úroveň angličtiny bych měl/a mít?

Předpokládá se taková znalost angličtiny, aby ses od počátku pobytu mohl/a samostatně domluvit jak s hostitelskou rodinou, tak i ve škole. Minimální doba studia angličtiny je stanovena na tři roky a to buď ve škole nebo soukromě.Do USA musíš ještě před přihlášením na střední školu složit ELTIS jazykový test . Můžeš si ho za poplatek přijít zkusit napsat ještě před podáním přihlášky. Do Kanady se žádný test neskládá a stačí prokázat konverzační schopnosti. Důležité hlavně ale je, abys měl/a zájem se zapojovat do konverzací a snahu učit se nové věci. Uvidíš, že už po měsíci pobytu budeš dělat značné pokroky, a to hlavně díky tomu, že nebudeš mluvit rodnou řečí.

Do kdy musím podat přihlášku?

Všeobecně platí, že čím dříve přihlášku podáš, tím lépe pro tebe. Například v USA budeš mít větší šanci se dostat k hostitelské rodině, se kterou budeš sdílet více společných zájmů, pokud se přihlásíš dříve (bude na výběr z více rodin). Také budeš mít více času a klidu na plánování cesty i seznámení s hostitelskou rodinou. Termíny se u každé země a programu liší. Naše partnerské organizace jsou ale natolik flexibilní, že si poradí i s přihlášením třeba měsíc před odjezdem. I když si s tím umíme poradit, obecně je určitě lepší mít větší časovou rezervu.

Můžu jet s kamarádem?

Ano, s kamarádem nebo sourozencem můžeš odjet do zemí, kde si lze vybrat přímo konkrétní školu (Kanada). Ale nedoporučujeme to, protože když budeš mít na místě někoho, s kým budeš moct mluvit česky, „nepřepneš“ na cizí jazyk úplně na 100 %. A to je škoda. Právě v prostředí, kde nikoho neznáš a kde nemůžeš mluvit česky, se toho nejvíce naučíš.

Kde budu bydlet?

Studenti nejčastěji bydlí v hostitelských rodinách. Vše začíná u dobře vyplněné přihlášky, kde sám/a sebe představíš a uvedeš své koníčky, zájmy či sport, kterému se věnuješ. Zahraniční organizace se tě dle tvých zájmů poté buď snaží přiřadit k podobné hostitelské rodině ( Kanada) či si tě rodina vybírá sama, aby si k nim dobře “ zapadl” (USA – J1 program).

Některé programy umožňují ubytování v kampusu nebo internátní škole.

Liší se zahraniční výuka od české?

Například v Irsku mají vzdělávací systém podobný tomu našemu. Ale třeba v Kanadě nebo USA budeš studovat přeci jen trochu jinak – vybereš si pár předmětů (cca 3 až 5) dle úrovně svých znalostí a zájmů, kterými se pak budeš zabývat více do hloubky. Zdokonalíš se i v dovednostech, jako je prezentace práce před publikem,týmová práce, obhajoba vlastního názoru apod. Na každý předmět budeš chodit do jiné třídy a s jinými spolužáky. Budeš mít tak šanci poznat více přátel. Hodně přátel také získáš při účasti v různých volnočasových aktivitách či aktivitách školy, které probíhají po vyučování. Více informací najdeš v sekci studium na střední škole.

Můžu během pobytu změnit rodinu?

Když se vyskytne jakýkoli problém, budeš mít po ruce místního koordinátora,který se bude společně s tebou a rodinou ho snažit vyřešit ( často jsou neshody způsobeny jen nedorozuměním či jazykovou bariérou) a také vždy chvilku trvá, než si student v novém prostředí zvykne. Počítej prosím s tím, že budeš potřebovat čas na adaptaci a jak tě připravíme i na předodletovém setkání, kulturní šok není jen fráze, ale téměř každý,kdo vycestoval na delší čas do cizí země, ho zažil.

Každá situace se samozřejmě řeší individuálně,ale pokud by potíže v rodině přetrvávaly, budeme pracovat na tvém umístění jinam.

Budu mít svůj vlastní pokoj?

Obvykle to tak je. Ale u některých programů (například J1 v USA) může být bydlení sdílené. To pak znamená, že budeš na pokoji se sourozencem stejného pohlaví a zhruba stejného věku.

Budu mít čas i na cestování?

Ano, určitě se můžeš těšit na zajímavé výlety. Pořádají je občas zahraniční organizace, místní školy nebo jiné komunitní spolky.. Vycestovat můžeš i s tvojí hostitelskou rodinou.

Kdo mi pomůže v případě problémů?

Budeš mít kolem sebe spoustu lidí, kteří ti podají pomocnou ruku, když se bude „něco dít“. V prvé řadě to bude tvá hostitelská rodina či místní koordinátor, který se o tebe bude v rámci programu starat. Také budeš mít k dispozici speciální nouzové telefonní číslo dostupné 24 hodin denně.

A samozřejmě tu pořád budeme my, JustGo Petra a Jana.. Budeš nám moct napsat či zavolat a my ti vždy rádi poradíme a pomůžeme.

Budu mít čas na kroužky?

Ano. Ve většině škol probíhá po vyučování spousta mimoškolních aktivit – sportovní kluby, taneční, hudební, divadelní a jiné aktivity. Velmi doporučujeme se některé z nich pravidelně účastnit, neb tam si často najdeš ty nejlepší přátele.

Může za mnou přijet návštěva?

Přímo zakázané to není, ale silně se to nedoporučuje.Naruší ti to tvůj adaptační proces, prodlouží kulturní šok a zkomplikuje proces výuky angličtiny.

Naopak tím správným časem na návštěvu z ČR je např v USA konec programu, po kterém máš, v rámci víza i pojištění, měsíc k dobru na cestování s rodinou.

Budu muset opakovat ročník?

Na toto je nejlepší se zeptat přímo ve své škole a to ideálně ještě před odjezdem do zahraničí, ať víš, jak to bude po návratu a na co se připravit. Buď ti uznají některé předměty ze zahraniční školy nebo budeš muset absolvovat srovnávací zkoušky či si zopakovat ročník.

Z našich zkušeností vyplývá, že studenti, co vyrazili do světa, pak tady v ČR opakovali ročník. Ale rozhodně jim rok v zahraničí za to stál a nelitovali toho. Mimoto,že se našli i nové kamarády v nižším ročníku.

Kolik stojí studium v zahraničí?

Orientační ceny najdeš mezi informacemi o studiu v dané zemi. Takže pokud tě zajímá, na kolik by vyšel pobyt podle tvých požadavků a přání, kontaktuj nás. Vytvoříme pro tebe nabídku na míru.

Co všechno je zahrnuto v ceně?
 • zařazení do vytipované školy,
 • ubytování v hostitelské rodině (včetně stravování – přes týden polopenze, o víkendu plná penze),
 • volnočasové aktivity (sportovní či výtvarné činnosti),
 • vyzvednutí z letiště a dovoz do místa ubytování (a na konci pobytu zase zpět na letiště),
 • služby místního koordinátora,
 • pohotovostní telefonická linka 24 hodin denně,
 • cestovní pojištění,
 • nepřetržitá péče a pomoc JustGo, Petry a Jany

Cena nezahrnuje náklady na letenku, vízové poplatky, učebnice a volnočasové aktivity v zahraničí.

Co dělat, pokud se rozhodnu studovat v zahraničí?
 • kontaktuj nás a domluvíme si osobní schůzku s tebou či již dohromady s tvými rodiči
 • zjistíme, co tě zajímá a očekáváš
 • můžeš si u nás za poplatek zkusit napsat jazykový test ELTIS
 • vytvoříme ti nabídku na míru
 • po zaslání vyplněné závazné přihlášky podepíšeme s tebou a tvými rodiči smlouvu
 • začne zpracování a vyplňování potřebných dokumentů a jejich zaslání partnerské organizaci v zahraničí
 • po schválení partnerskou organizací začíná proces výběru hostitelské rodiny a školy, následná žádost o vízum a koupě letenky

Pro rodiče

Proč své dítě poslat studovat do zahraničí?

Je nám jasné, že se asi bojíte poslat svého potomka na tak dlouho a daleko od domova, ale věřte nám, že přínosy rozhodně převažují.

 • Získá zkušenosti, ze kterých bude čerpat celý život.
 • Nechceme zastírat, že vše bude pozitivní či půjde jako po másle, ale to je právě to, co člověka posouvá v životě dál (kulturní šok, samostatné řešení různých životních situací…).
 • Setká se s novými lidmi, kulturou, pohledem na život, osamostatní se a získá sebevědomí pouštět se do nových věcí.
 • V neposlední řadě se naučí mluvit, myslet a snít v cizím jazyce.
Musí být student premiant?

Nemusí, měl by mít alespoň průměrný prospěch za poslední 2 roky.

Důležitým faktorem je přirozená zvídavost, nadšení a touha poznávat nové věci.

Ohledně jazykové vybavenosti stačí, aby se domluvil s hostitelskou rodinou a zvládal základní konverzaci. Obecně se říká, že stačí 3 jazykového studia.

Součástí přihlášky do USA je složení jazykového testu ELTIS, který si lze zkusit napsat i před podáním závazné přihlášky.

Kanada tento test nevyžaduje.

Termíny, délky a ceny pobytů

Většina studentů odjíždí na jeden školní rok. V některých zemích se dá pobyt i prodloužit nebo naopak vyjet i jen na trimestr či půl rok nebo jen tak na zkoušku na jeden měsíc. Koukněte na krátkodobé jazykové pobyty.

Orientační ceny najdete mezi informacemi o studiu v dané zemi. Vše závisí na domluvě a možnostech.

Co všechno je součástí balíčku “studium na střední škole”?
 • zařazení do vytipované školy,
 • ubytování v hostitelské rodině (včetně stravování – přes týden polopenze, o víkendu plná penze),
 • volnočasové aktivity (sportovní či výtvarné činnosti),
 • vyzvednutí z letiště a dovoz do místa ubytování (a na konci pobytu zase zpět na letiště),
 • služby místního koordinátora,
 • pohotovostní telefonická linka 24 hodin denně,
 • cestovní pojištění,
 • nepřetržitá péče a pomoc JustGo, Petry a Jany
Co není součástí balíčku “studium na střední škole”?
 • letenka do cílové destinace (pomůžeme vám vybrat nejvhodnější variantu),
 • vízové a jiné registrační poplatky,
 • učebnice a studijní materiály,
 • oběd ve školní kantýně (dle zvyklostí rodiny si lze z domova přinést)
 • školní uniformu, kapesné a výdaje na některé volnočasové aktivity
Kdo bude vašemu dítěti oporou při studiu v zahraničí?

Studenti na své cestě nejsou nikdy sami. Funguje několikastupňová péče podléhající místním kontrolním mechanismům.

 • hlavně bude mít váš potomek oporu v hostitelské rodině
 • zároveň dohled místního koordinátora, který se s ním bude pravidelně setkávat a bude mu k dispozici pro řešení nejrůznějších záležitostí.
 • ve všech destinacích také fungují 24 hodin denně pohotovostní telefonní čísla pro mezinárodní studenty
 • v neposlední řadě jsme tu my, JustGo Petra a Jana. Jsme tu po celou dobu pobytu pro vás i vašeho potomka.
 • v případě nemoci, je nedílnou součástí programu komplexní pojištění
Podle čeho se vybírá hostitelská rodina?

Vše začíná u dobře vyplněné přihlášky, kde sám sebe váš potomek představí a uvede své koníčky, zájmy či sport. Zahraniční organizace se poté dle těchto specifikací buď snaží přiřadit studenta k podobné hostitelské rodině ( Kanada) či si jí/ho rodina vybírá sama, aby k nim dobře “ zapadl” (USA ).

Samozřejmě narazíte na různé domácnosti a rodiny – s mladšími či staršími dětmi, bez dětí, s jedním rodičem samoživitelem, ve výjimečných případech a po vašem předchozím souhlasu může váš potomek najít zázemí v hostitelské rodině s dalším mezinárodním studentem

Výhodou naší partnerské organizace je, že má dlouholetou tradici a zkušenost s výběrem rodin. Značná část rodin, která s nimi spolupracuje, již jednoho či více zahraničních studentů v minulosti hostila. Některé si pravidelně vybírají studenta každý rok.

Je možné změnit hostitelskou rodinu?

Pokud by se náhodou stalo, že by vašemu dítěti hostitelská rodina nevyhovovala, místní koordinátor udělá vše pro to, aby tuto nepříjemnost vyřešil. Zjistí, v čem je problém. Někdy jde totiž jen o nedorozumění plynoucí z komunikační či kulturní bariéry.

Když se vyskytnou větší neshody, kontaktuje naši agenturu, abychom vám předali konkrétní informace. Poté vzniklou situaci společně vyhodnotíme a domluvíme se, co bude dál. V případě vážných potíží je změna rodiny možná.

Zdravotní stav

Podmínkou je dobré fyzické a psychické zdraví. Student může mít běžné, lehčí alergie s výjimkou alergie na psí a kočičí srst a ostatní domácí zvířata, alergie vůči hlavním druhům potravin, vegetariánství nebo jiné zdravotní vady vyžadující zvláštní zdravotní dohled.

Ve většině amerických a kanadských rodin se nekouří a na středních školách se nesmí kouřit v celém areálu školy. Náš program je určen pro nekuřáky. Navíc od roku 1998 platí v USA federální zákon zakazující prodej tabákových výrobků osobám mladších 18-ti let.

Co po návratu aneb uzná česká škola rok zahraničního studia?

Neexistuje jednoznačná odpověď, vždy záleží na domluvě ve vaší české škole. Nejlepší radou je, sjednat si před odletem s ředitelem schůzku a vše s ním probrat, ať přesně víte, co bude odjezd a následný návrat pro vašeho potomka znamenat.

Můžou nastat tyto varianty:

 • Škola studentovi některé předměty absolvované v zahraničí uzná a nechá ho bez problémů postoupit do dalšího ročníku.
 • Škola připraví individuální srovnávací zkoušky a podle výsledku určí, co a jak dál.
 • Student se vrátí do třídy, kterou už „odchodil“ v cizině. Zopakuje si ročník s o rok mladšími spolužáky.
Co bude následovat, pokud se rozhodnete vyslat svého potomka studovat do zahraničí?
 • kontaktujte nás a domluvíme si osobní schůzku s vámi i vaším potomkem
 • zjistíme, co vás zajímá a očekáváte a vysvětlíme všechny nejasnosti
 • váš potomek si u nás může za poplatek zkusit napsat jazykový test ELTIS
 • vytvoříme vám nabídku na míru dle vašich požadavků
 • po zaslání vyplněné závazné přihlášky podepíšeme smlouvu
 • začne zpracování a vyplňování potřebných dokumentů a jejich zaslání partnerské organizaci v zahraničí
 • po schválení partnerskou organizací začíná proces výběru hostitelské rodiny a školy, následná žádost o vízum a koupě letenky

Proč péče JustGo?

Obě dvě zakladatelky Petra a Jana jsou vám k dispozici 24h denně. Tento přístup jsme zvolily kvůli tomu, že z vlastní zkušenosti víme, jak se cítí rodiče, kteří posílají děti na tak dlouhou dobu do zahraničí i jak se cítí student, který má cestu před sebou. JustGo Petra a Jana o vás budou pečovat, jako by do zahraničí posílaly své vlastní děti nebo by na cestu vyjížděly samy.

Péče 24/7
1 důvěrný kontakt po celou dobu pobytu
Jsme vám k dispozici 24/7
Péče jako bychom vysílali vlastní děti
Zkušenosti
Vlastní - ze studií v zahraničí
V týmu 20-ti letá praxe s vysíláním studentů do zahraničí
Prověření partneři
Praxí a léty osvědčené partnerské zahraniční agentury

JustGo - studium v zahraničíRychlý kontakt

  Potřebujete poradit?

  Potřebujete poradit?

  Kontakt
  Hviezdoslavova 511/29
  +420 724 590 129
  +420 733 691 829
  Spisová značka: C 309711 vedená u Městského soudu v Praze
  https://www.justgostudium.cz/wp-content/uploads/2024/05/icef-batch-160x160.png
  Novinky
  Newsletter

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.