Blog

Jak fungují střední školy v Kanadě

21. 9. 2023

Na kanadské střední škole jsem strávil jeden školní rok, a proto bych s vámi chtěl sdílet mojí zkušenost a popsat jak kanadské školy vypadají a fungují. Oproti školám v Česku, kanadské a americké školy jsou velice odlišné a mají své výhody.

 Chtěl bych začít tím, jak kanadské školy vypadají. Většina škol jsou opravdu veliké budovy s moderním vybavením a pocitem bezpečí díky spoustě bezpečnostních systémů. Na mojí školu (OSS) chodilo něco přes 1100 studentů a na většině školách to je podobné. Školy nabízí studentům vybrat si 4 předměty na semestr (druhý semestr jsou to jiné 4 předměty), které pak studuje každý den. Výběr je opravdu velký, jelikož školy nabízí studovat téměř vše a to díky skvělému vybavení. Například automechanik, práce s dřevem nebo kovem, computer science, cooking, fitness, různé zdravotnické předměty a samozřejmě předměty jako je matematika, fyzika, historie, zeměpis atd. Můžete si vybrat opravdu, co chcete.

Každá hodina trvá 75 minut a v půlce dne je hodinová obědová pauza. Výuka je opravdu efektivní, protože každý den 75 minut na jeden předmět je opravdu hodně času. Na rozdíl od českých škol, v Kanadě to není tak, že by jste byli v jedné učebně se stejnými kamarády, ale každou hodinu na každý předmět jdete do jiné učebny s jinými lidmi a to mi přijde jako super věc, jelikož máte možnost poznat mnohem více lidí. Kanaďané jsou opravdu milí, přátelští lidé, kteří rádi pomůžou a podpoří a rádi se představují :). Známky se určují v procentech a většinou se získávají za práci, kterou zadá učitel v hodině. Hodně se také dělají prezentace a projekty, a minimálně se mi stalo, že bych psal test (samozřejmě záleží na předmětu). Koncem semestru se vždy u každého předmětu zadává závěrečný úkol, projekt, prezentace nebo test, který má největší váhu. Osobně musím říct, že mi škola v Kanadě přijde mnohem jednodušší a zábavnější oproti škole v Česku. Střední škola tak jako u nás má 4 roky, od grade 9 do grade 12 a většina mezinárodních studentů je zařazena do grade 11 nebo 12, ale nakonec to je v podstatě jedno, protože některé předměty jsou mix.

Důležitá věc hned na začátku semestru je přihlásit se do nějakého klubu nebo sportu a zase je na výběr strašně moc možností, například ze sportů, americký fotbal, hokej, lyžováni, tenis, golf, basketball, cross country a track and field, bike club atd. Mimo sporty jsem se zúčastnil DECA klubu, který se zaměřuje na byznys. Je toho spousta. Sporty jsou velice intenzivní a jezdí se na závody do jiných oblastí, kde se sejde několik jiných škol. Nejvíce zážitků mám rozhodně z těchto klubů, kde také potkáte další spoustu lidí.

Kanadský školní systém mi přijde opravdu super a dobře promyšlený, školy jsou čistý a bezpečný a učitelé opravu baví to, co dělají. Určitě bych neváhal a každému bych jenom doporučil do Kanady na rok odletět a zažít všechny tyhle zkušenosti. Já sám jsem se vrátil jako jiný člověk, který se zbavil sociální úzkosti a nabral sebevědomí, spoustu nezapomenutelných zážitků a zkušeností. 

Kontakt
Hviezdoslavova 511/29
+420 724 590 129
+420 733 691 829
Spisová značka: C 309711 vedená u Městského soudu v Praze
https://www.justgostudium.cz/wp-content/uploads/2020/11/ICEF-logo-e1605892073547.png
Novinky
Newsletter

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.