Blog

Karolína vás zdraví z Irska!

7. 10. 2021

O tom, že bych chtěla jet studovat do zahraničí, jsem věděla od té doby, co jsme u nás doma na rok hostovali studentku z Nového Zélandu a později, když tuto cestu absolvovala i má starší sestra. Poznání nové kultury a nových lidí mě velmi lákalo, a přestože se objevil kovid a trochu plánování překazil, spolu s JustGo se vše podařilo zrealizovat. 

      

Před cestou jsem měla velmi smíšené pocity. Přirozeně jsem se obávala, jestli vše zvládnu, ale také jsem se velmi těšila. Musím ale přiznat, že mi vlastně vůbec nedocházelo, co se děje. Cesta byla bezproblémová a přivítání v Irsku bylo velmi příjemné. 

V prvních dvou týdnech v Irsku jsem si stále připadala jen jako na táboře. Neuvědomovala jsem si, že je vše opravdové a mám tu strávit půl roku svého života. S rodinou jsme si sedli velmi dobře. Přestože se bojím psů a tady psa mají, tak už jsem se skamarádila i s Casperem. Se zařizováním uniformy a seznámením s okolím mi pomohly hned na začátku a s tradičními irskými pokrmy mě seznamují průběžně.

Do školy to mám 20 minut chůzí nebo 5 minut autobusem. Školou mě první den provedli a mohla jsem si vybrat některé předměty. Mezi mé oblíbené patří angličtina, kde detailně probíráme Macbetha a déle Home Economics, kde se bavíme o výživě a jídle obecně. Přestože francouzštinu a irštinu nestuduji, musím ve třídě sedět, ale aspoň mám čas na dělání domácích úkolů nebo čtení. Byla jsem překvapená, že například v matematice jsme v ČR o pár let napřed, takže jsou tyto hodiny spíše opakováním v jiném jazyce. Kvůli nařízením musíme ve škole nosit roušky a stále dodržovat rozestupy. Okna musí být všude otevřené a ve škole se v podstatě netopí, takže je tam hrozná zima. Díky nim jsem si ale našla skupinku kamarádek, když nás každý den posílají svačit a obědvat na zem hokejového hřiště. Seznámila jsem se se španělskými mezinárodními studentkami a pak například s holčinou, která je z Filipín, ale už od mala bydlí v Irsku. Spolu s nimi jsme několikrát jely prozkoumat centrum Dublinu a také zábavný Tayto park, jehož návštěvu bych rozhodně doporučila.

Co se týče hokeje, ve škole jeho úroveň nebyla příliš vysoká, a tak mi Avril s Jackie pomohly najít hokejový klub poblíž mého domu, ve kterém jsem původně začala ve 4. týmu, ale později mě posunuli do ženského 3. Všechny mé spoluhráčky jsou velmi přátelské a už v prvním zápase jsme si i přes jeho prohru velmi dobře zahrály.

Jestliže křivka kulturního šoku existuje, tak mě ještě nepotkala. Samozřejmě mi má rodina a přátelé velmi chybí a občas se mi po večerech posteskne, ale o to víc se snažím, aby ty zážitky stály za to.

Kontakt
Hviezdoslavova 511/29
+420 724 590 129
+420 733 691 829
Spisová značka: C 309711 vedená u Městského soudu v Praze
https://www.justgostudium.cz/wp-content/uploads/2024/05/icef-batch-160x160.png
Novinky
Newsletter

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.