Blog

Začátky mého ročního studia v Německu

6. 3. 2023

Má cesta začala 25. 8. 2022, kdy jsem z Česka odjela do města Oldenburg v severozápadním Německu. Tam mě čekala třídenní orientace, kde jsem potkala ostatní zahraniční studenty, seznámila se s pravidly agentury a měla možnost vidět několik míst v okolí, než jsem se vlakem vydala na cestu do malého městečka nedaleko hranic s Francií a Lucemburskem, které se na příštích 11 měsíců mělo stát mým domovem. 

S mou hostitelskou rodinou bydlím v domě nedaleko školy (2 minuty chůzí). Mimo mých hostitelských rodičů mám ještě dvě německé sestry, ale obě již studují, takže s těmi se nevídám tak často. Co se umístění týče, tak velmi příjemným překvapením byla právě vzdálenost od školy, protože už od dětství jsem chtěla moct ráno vstávat co nejpozději to šlo, a také město samotné se mi hned od začátku líbilo. To se jmenuje Saarburg. Je velmi malinké, což mi vyhovuje, jelikož sama nepocházím z žádného velkoměsta a jsem ráda obklopena zelení. 

Ve škole jsem tady v Oberstufe, což jsou 11., 12. a 13. ročník střední školy. Já jsem v tom jedenáctém, i když věkem spadám o ročník výš, a to proto, že poslední dva roky se v Německu započítávají pro Abitur a jsou tedy mnohem intenzivnější. Před příjezdem jsem si zvolila mé předměty, kdy jsem si musela vybrat tři hlavní LK kurzy. Těmi pro mě jsou biologie, angličtina a francouzština. Na výběr jsem pak měla ještě mezi výtvarkou, hudebkou a divadlem, kdy jsem se rozhodla pro divadlo a také mezi etikou a náboženstvím. Přiděleny mi byly GK předměty jako matika, dějepis, němčina, občanka nebo tělocvik. Jelikož si předměty takto volí každý student, mají v podstatě všichni jiný rozvrh a člověk tak má šanci se seznámit s mnoha lidmi. Vyučování máme v pondělí, úterý a čtvrtek vždy do 16:10 a ve středy a pátky se končí ve 13:00, kdy škola žákům dává prostor pro zapojení se do školních AGs (kroužků).

Hledání kamarádů nebylo tak těžké, jak jsem si myslela že bude, ale to jen proto, že hned v první den školy jsem sama šla za různými lidmi a začala si s nimi povídat. To, kdo je opravdu fajn, samozřejmě člověk zjistí až postupně s časem, ale když se hned na začátku začnete bavit s těmi, kteří se vám zdají sympatičtí, máte dobrou šanci, že si uděláte pár opravdových kamarádů. To se mi právě tímto způsobem povedlo v podstatě hned na začátku pobytu, a právě s těmito lidmi se vídávám nejen v našich společných předmětech, ale také o všech našich pauzách a společně často plánujeme různé aktivity na víkend.

Kontakt
Hviezdoslavova 511/29
+420 724 590 129
+420 733 691 829
Spisová značka: C 309711 vedená u Městského soudu v Praze
https://www.justgostudium.cz/wp-content/uploads/2024/05/icef-batch-160x160.png
Novinky
Newsletter

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.