Blog

Střední škola v Kanadě. Jaké je vyučování? A jak se mi líbí Ottawa?

30. 11. 2022

Chodím na střední školu Glebe Collegiate Institute, která se nachází kousek od centra města. V porovnání s mojí školou v Česku je tahle mnohem větší. Máme asi 1500 studentů.

Škola

Školní systém je samozřejmě jiný než ten náš v Česku. Moje škola používá semestrální systém. První půl rok mají studenti 4 předměty a druhé pololetí 4 jiné předměty. Pro kanadské děti je to kombinace povinných a volitelných předmětů, ale já jsem si mohla zvolit předměty jaké jsem chtěla, jelikož jsem v Kanadě jenom na půl roku. Zvolila jsem si marketing, světové náboženství, komunikační technologii (photoshop, animace, design) a angličtinu, jako první jazyk, která je pro můj ročník zaměřená na literaturu původních lidí v Kanadě. 

Hodina trvá 75 minut, pak máme 5 minut přestávku a následně další hodinu. Na oběd máme hodinu. Náš bufet se otevřel po měsíci a koupíte tam pouze junk food, ale i to je někdy fajn. Každopádně si nosím většinou oběd z domova jako většina studentů. 

Předměty jako marketing mě učí přemýšlet jinak, než jak jsem byla do teď zvyklá, to je příjemně obohacující. Hodina neprobíhá tak, jako v Česku. Neopisujete tupě prezentaci tak, že by vám z toho tuhla ruka. Ano, prezentace jsou, ale buď dostanete zápisky vytištěné a jenom si pár věcí doplňujete nebo dáváte jenom pozor a debatuje se o tom. Pokud dáváte na hodině pozor, tak se ani nemusíte doma nějak moc učit, protože si vše ukazujete názorně, takže to s přehledem pochopíte. Není to tupé šprtání, a to mi přijde mnohem efektivnější a přínosnější. Kromě toho je to také zábavnější. Učitelé jsou hrozně milí, rádi pomůžou, vysvětlí a všichni se starají o to, jak se máme. Nikdy to není tak, že bych se do školy netěšila. Je to menší stres.

Škola nabízí množství kroužků a klubů a je to tady mnohem populárnější než v Čechách. Mně žádný kroužek neoslovil, ale našla jsem si taneční školu The Flava Factory v centru města a tam chodím 2x týdně. 

Pro studenty, kteří bydlí dál, škola nabízí kartu, díky které se můžete po celé Ottawě přepravovat zdarma. Já tuhle kartu mám, jelikož bydlím asi 50 minut od školy. 

Ottawa

Bydlím na předměstí Ottawy v menším domku. Centrum Ottawy je malé, projdete ho rychle. Viděla jsem Parlament, Národní umělecké muzeum se známým pavoukem před budovou. Každopádně Ottawa je pro mě na hlavní město trošku nudná, čekala jsem víc. Ochutnala jsem pár z tradičních jídel jako třeba Poutine, což je chod složený z hranolek a kousků sýru nebo BeaverTail, což je smažené těsto s různými polevami a má připomínat bobří ocas (bobr je národní zvíře Kanady).

Co mě opravdu překvapilo byla veřejná doprava. Už nikdy si nebudu stěžovat na pražskou hromadnou dopravu! V Ottawě autobusy nejezdí na čas. Je úplně normální, že spoj vynechá a jednoduše nepřijede nebo přijede s 10 (i více) minutovým zpožděním. Existuje aplikace s jízdními řády, ale není na ní spoleh. Relativně dobře funguje plánovaní cestování s Google Maps. Celkově se mi v Ottawě ale líbí. V porovnání s jinými městy (velkoměsty) je Ottawa mnohem bezpečnější a klidnější. Je tady hodně stromů, obzvlášť listnatých, které jsou teď na podzim překrásně barevné, je radost se tady procházet.

 

Kontakt
Hviezdoslavova 511/29
+420 724 590 129
+420 733 691 829
Spisová značka: C 309711 vedená u Městského soudu v Praze
https://www.justgostudium.cz/wp-content/uploads/2024/05/icef-batch-160x160.png
Novinky
Newsletter

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.